Szlaki rowerowe i turystyczne

10 sierpnia 2020

 

SZLAKI ROWEROWE

Szlaki rowerowe w naszej gminie mają długość ok. 21 kilometrów. Co warto podkreślić, jest to część większej całości – sieci szlaków pn. Szlak Ziemi Łukowskiej liczącej ponad 330 km na obszarze powiatu łukowskiego i ryckiego. Oprócz profesjonalnego oznakowania tras szlaków na trasie spotkamy wiele drogowskazów i map ułatwiających nawigację; w wielu miejscach przygotowano dla turystów również miejsca wypoczynku (zadaszone ławostoły ze stojakami rowerowymi).

W naszej gminie na turystów czekają szlaki w trzech kolorach (uwaga – kolory nie oznaczają stopnia trudności):

szlak czerwony – jest to część głównego Szlaku Ziemi Łukowskiej, prowadzącego okrężnie, na dystansie ok. 170 km. Na terenie gminy Wojcieszków szlak ten ma długość około 12 km.  Na południu prowadzi w stronę Adamowa, na północy wkracza na dystansie ok. 6 km. na teren gminy Stanin (okolice miejscowości Sarnów), na wschodzie zaś kieruje się poprzez Domaszewnicę (gmina Ulan- Majorat) do gminy Łuków.

szlak niebieski – to lokalna pętla, doprowadzająca turystów do centrum naszej gminy (z Wojcieszkowa na czele), a dalej kierująca się w stronę gminy Krzywda.

szlak żółty – krótki (ok. 300 m) szlak łączący centrum Wojcieszkowa ze szlakiem niebieskim.

 

 

SZLAKI TURYSTYCZNE.

  1. Szlak im. Henryka Sienkiewicza – niebieski szlak rozpoczyna się na okrzejskim rynku i dalej biegnie do ziemnego kopca, usypanego w l. 1913-38 w Okrzei na cześć Noblisty, który urodził się pobliskiej Woli Okrzejskiej, należącej wówczas do jego babki Felicjanny Cieciszowskiej, obecnie znajduje się tu muzeum biograficzne pisarza. Dalej szlak prowadzi przez Adamów do Burca, który należał w XIX w. do wuja pisarza Aleksandra Dmochowskiego. Wieś została uwieczniona w II t. „Potopu”. W „Potopie” wieś Burzec należy do Jana Skrzetuskiego bohatera Trylogii, tutaj w dworku rodziny Skrzetuskich zamieszkuje Zagłoba.
   W Burcu znajdują się stawy związane z twórczością pisarza, których nazwy pochodzą od bohaterów Trylogii.
   Stawy z przylegającymi kompleksami leśnymi są bogactwem florystycznym. Lasy obfitują w grzyby, w stawach hodowane są karpie.
   Można podziwiać tu 15 gatunków roślin całkowicie chronionych.
   Atmosferę zachwytu stawami, roślinnością i różnorodnością ptactwa oddała Jadwiga Waydel-Dmochowska żona Stefana Dmochowskiego, spowinowaconego z Henrykiem Sienkiewiczem w książce pt. „Dawna W-wa” (1958) i „Jeszcze o dawnej Warszawie” (1960)
   Z Burca przemieszczamy się przez Wolę Burzecką – tu widzimy dworek szlachecki i dwie chaty kryte słomą z końca XIX w. – do Wojcieszkowa, aby na cmentarzu złożyć hołd trzeciej żonie Noblisty, Marii z Babskich spokrewnionej z Dmochowskimi. W miejscowym kościele odbyło się nabożeństwo żałobne za Marię według jej życzenia, sprowadzonej z Krakowa.
  2. Część trasy typowej dla Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych dla obozów wędrownych „Szlakiem H. Sienkiewicza”. Szlak rozpoczyna się w Łukowie, biegnie do Wojcieszkowa, prowadzi przez Wolę Burzecką do wsi Burzec zabytkową Aleją wjazdową do willi Dmochowskich, w której obecnie mieści się szkoła podstawowa, a następnie do Adamowa.
  3. Szlak im. gen. Franciszka Kleeberga (zielony) poświęcony dowódcy Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie” gen. Franciszkowi Kleebergowi i jego żołnierzom, którzy w dn. 2-5 października 1939 r. stoczyli pod Kockiem i Wolą Gułowską ostatnią regularną bitwę z Niemcami, podczas kampanii wrześniowej. Na cmentarzu w Wojcieszkowie spoczywa 18 żołnierzy poległych 5.X.1939 r. we wsi Burzec i tam pochowanych, a następnie przeniesionych na cmentarz w Wojcieszkowie.

Żołnierze gen. Kleeberga są pochowani na cmentarzu w Helenowie, Kocku, Serokomli i Woli Gułowskiej (najwięcej)

 

 

 

logo

Gmina Wojcieszków

Oficjalny gminny serwis internetowy Gminy Wojcieszków

Kontakt

Adres: ul. Kościelna 46 , Wojcieszków
Telefon: (0-25) 755 41 01 Telefon:(0-25) 7554101 E-mail: urzad_gminy@wojcieszkow.pl
NIP: 8252080020
REGON: 711582530

Godziny pracy

Poniedziałek 7.30 - 15.30
Wtorek 7.30 - 15.30
Środa 7.30 - 16.00
Czwartek 7.30 - 15.30
Piątek 7.30 - 15.00