PRZEGLĄDY KOMINIARSKIE NA NOWYCH ZASADACH! – przypomnienie

13 maja 2024

Szanowni Mieszkańcy, procedury dotyczące przeglądów kominiarskich nie będą przypominać tych z lat ubiegłych. Nowe przepisy obowiązują od ponad pół roku, a ich nieznajomość może nas wiele kosztować. Sprawdźmy, jak prawidłowo wykonać tegoroczny przegląd, a przy okazji uniknąć kary.

Od 18 września 2023 r.  kominiarze mają obowiązek rezygnacji z papierowych raportów z inspekcji kominowych na rzecz elektronicznych, które muszą zostać dodane do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Protokół z kontroli, który państwo powinni otrzymać, musi zostać sporządzony w formie cyfrowej w systemie CEEB. Z uwagi na powyższe, Krajowa Izba Kominiarzy ostrzega, iż przed zleceniem prac kominiarzowi, należy upewnić się czy może on sporządzić protokół cyfrowy. Sporządzenie i przekazanie państwu protokołu w formie tradycyjnej – papierowej, w świetle obowiązujących przepisów jest nieważne i będzie skutkowało wpisaniem państwa budynku jako nieposiadającego obowiązkowej kontroli.

By zamówić przegląd kominiarski poprzez platformę CEEBhttps://zone.gunb.gov.pl/pl/przeglad-kominowy

W przypadku budynków jednorodzinnych odpowiedzialność za stan komina spoczywa na właścicielach, którzy mają możliwość samodzielnego czyszczenia przewodów kominowych, jednak nie oznacza to że można samodzielnie przeprowadzić inspekcję komina, jeśli nie ma się niezbędnych kwalifikacji oraz doświadczenia w tej dziedzinie. Tylko specjalista w dziedzinie kominiarstwa może zapewnić, że kontrola została wykonana prawidłowo i dokładnie, a systemy odprowadzania dymu, spalin i wentylacji nie stanowią zagrożenia dla mieszkańców budynku.

W jakiej formie zarządca może zamówić przegląd kominiarski? Zamówienie wykonania okresowej kontroli przewodów kominowych można wykonać na dwa sposoby:

  • tak jak dotychczas, np. telefonicznie, mailowo, na podstawie wewnętrznych umów,
  • za pomocą systemu CEEB po zalogowaniu się poprzez login.gov.pl osoby zamawiającej (w systemie nie ma możliwości założenia konta firmowego/instytucjonalnego).

Obecnie również powiatowy inspektor nadzoru budowlanego może ograniczyć się do kontroli protokołów cyfrowych, czyli sprawdzić CEEB. Jeśli z analizy bazy danych wynika, że właściciel czy zarządca nieruchomości nie zrealizował obowiązkowej kontroli kominowej — co potwierdzi brak e-protokołu z terminowej inspekcji przeprowadzonej przez kominiarza — może być na taką osobę nałożony mandat w kwocie do 500 zł.

Jedocześnie informujemy, iż zdarzają się przypadki wystawiania protokołu z przeglądu przewodów kominowych w nieobowiązującej już formie papierowej oraz pobierania opłaty za taką usługę co w świetle obowiązujących przepisów jest wyłudzeniem. W przypadku gdy spotkają się państwo z kominiarzem świadczącym usługi w dotychczasowej formie sugerujemy rezygnację z jego usług oraz powiadomienia najbliższego posterunku Policji.

Informacje ze strony Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego:

https://www.gunb.gov.pl/aktualnosc/e-protokol-od-18-wrzesnia-potwierdzi-wykonanie-przegladu-przewodow-kominowych

logo

Gmina Wojcieszków

Oficjalny gminny serwis internetowy Gminy Wojcieszków

Kontakt

Adres: ul. Kościelna 46 , Wojcieszków
Telefon: (0-25) 755 41 01 Telefon:(0-25) 7554101 E-mail: urzad_gminy@wojcieszkow.pl
NIP: 8252080020
REGON: 711582530

Godziny pracy

Poniedziałek 7.30 - 15.30
Wtorek 7.30 - 15.30
Środa 7.30 - 16.00
Czwartek 7.30 - 15.30
Piątek 7.30 - 15.00