Dożynki 2022

20 września 2022

4 września o godzinie 12:00 uroczystą Mszą Świętą rozpoczęliśmy święto rolników w Gminie Wojcieszków. Przedstawiciele wszystkich sołectw Gminy Wojcieszków przynieśli piękne chleby dożynkowe wypieczone z mąki z tegorocznych zbóż. W podzięce za obfitość plonów mieszkańcy Bystrzycy przygotowali wieniec dożynkowy, który następnie reprezentował parafię i gminę na dożynkach diecezjalnych w Woli Gułowskiej i na dożynkach wojewódzkich w Radawcu. Starostami tegorocznych dożynek byli pani Monika Bojar i pan Łukasz Rybak.

Pani Monika Bojar prowadzi gospodarstwo o powierzchni 14 ha, specjalizujące się w uprawie zbóż oraz ziemniaków.

Pan Łukasz Rybak prowadzi pokoleniowe gospodarstwo rolne o powierzchni 65 ha, specjalizujące się w produkcji roślinnej oraz hodowli bydła mlecznego.

Po nabożeństwie w kierunku placu targowego wyruszyła uroczysta procesja. Po dotarciu na miejsce przystąpiono do dalszej części uroczystości. Pani Wójt Agnieszka Cieślak powitała przybyłych gości, radnych Gminy Wojcieszków, sołtysów, pracowników Urzędu Gminy i jednostek organizacyjnych, strażaków, koła gospodyń wiejskich, rolników i wszystkich mieszkańców.

Następnie odbyło się uroczyste przekazanie na ręce Pani Wójt chleba dożynkowego wypieczonego z tegorocznych plonów. Chleb podzielono i poczęstowano przybyłych gości dożynkowych.

Dożynki to święto rolników i uhonorowanie ich całorocznego trudu. Na tą okoliczność Pani Wójt wręczyła rolnikom podziękowania za ich pełną wyrzeczeń pracę.

W tym roku nagrodzeni zostali rolnicy z miejscowości:

Burzec
Alicja i Antoni Kopyść,

Ciężkie
Ewelina i Mateusz Borkowscy, Katarzyna i Tomasz Dmowscy, Anna i Janusz Madejscy, Aneta i Robert Szydlarscy,

Glinne
Elżbieta i Józef Szymanek,

Helenów
Katarzyna i Robert Miedzińscy,

Hermanów
Małgorzata i Andrzej Kazimierczak, Jadwiga i Roman Popławscy, Agnieszka i Jarosław Wojtaszak,

Kolonia Bystrzycka
Agnieszka i Stanisław Czapscy, Zbigniew Górski, Marta i Łukasz Górscy, którzy prowadzą gospodarstwo rodzinne, Hanna i Władysław Rzewuscy, Izabela i Ryszard Rzewuscy, Lucyna i Adam Rzewuscy,

Otylin
Karol Dmowski i Piotr Dmowski, którzy prowadzą gospodarstwo rodzinne, Zofia i Karol Jastrzębscy,

Oszczepalin Pierwszy
Joanna i Janusz Matyka, Małgorzata i Jarosław Filip,

Siedliska
Agnieszka i Andrzej Barszcz, Danuta i Bogdan Mioduchowscy, Ewa i Tomasz Mućka, Renata i Andrzej Rybak,

Świderki
Janusz Ksok, Iwona i Marcin Madejscy,

Wojcieszków
Grażyna i Krzysztof Brzozowscy, Aneta i Tomasz Łęciccy, Aneta i Andrzej Łęciccy, Anna i Paweł Smarżowie,

Wola Burzecka
Agnieszka i Jarosław Jarzębscy, Aneta i Łukasz Józwikowie, Magdalena i Zbigniew Jurkowscy, Przemysław Machnio i Marcin Machnio, którzy prowadzą gospodarstwo rodzinne, Justyna i Paweł Okrutnikowie,

Wola Bystrzycka
Elżbieta i Marcin Balakowie, Elżbieta i Witold Burdachowie, Anna i Adam Jeżowie,

Wólka Domaszewska
Regina i Sławomir Szczuchniakowie,

Zofibór
Dorota i Bogdan Jakóbiakowie.

Kolejnym punktem uroczystości było wystąpienie Dyrektor Centrum Usług Społecznych w Wojcieszkowie Pani Justyny Banasiewicz, która opowiedziała publiczności o Programie CUS. Przedstawione zostały wszystkie usługi społeczne realizowane w ramach programu na terenie Naszej Gminy. Na scenie wystąpili członkowie Klubów Seniora, którzy zaprezentowali swoje umiejętności wokalne i taneczne. Pracownicy Centrum Usług Społecznych przeprowadzili konkurs wiedzy o CUS i jego usługach.

Następnym punktem programu był koncert  zespołów ludowych. Na scenie wystąpili:

  • Pan Andrzej Wojtuś – wielokrotny laureat Ogólnopolskich Konkursów gry na harmonice ustnej.
  • Zespół  „Kobierzec” działający przy Gminnej Bibliotece Publicznej  w Kobiałkach  Starych.
  • Zespół ludowy ze Stanina „Czerwona Jarzębina”.
  • Zespół ludowy z Adamowa „ Modry len”.
  • Zespół ludowy ze Żdżar- „Jagódki”.
  • Zespół ludowy z Gręzówki- „ Kumpele”.
  • Zespół ludowy ze Świderek- „Świderzanki”
  • Zespół „Promyki” działający przy Szkole Podstawowej w Wólce Domaszewskiej.
  • Kapela Ludowa Biesiada z Wojcieszkowa.

Przed publicznością  wystąpił pan Szymon Kusarek aktor estradowy z repertuarem pod tytułem „Śmietanka polskiej piosenki na wesoło” czyli znane i lubiane polskie przeboje podane z humorem i szczyptą dowcipu”.

Po części artystycznej przyszedł czas na rywalizację poszczególnych sołectw. Organizatorzy przygotowali dwie konkurencje szatkowanie kapusty i obieranie pomidorów.

Szatkowanie kapusty

W rywalizacji wystąpiły Sołectwa: Świderki ,Wola Bystrzycka i Wojcieszków.
Dwuosobowe zespoły otrzymały szatkownicę, miskę i 5 kg kapusty.

Obieranie pomidorów

W rywalizacji wystąpiły Sołectwa: Kolonia Bystrzycka, Bystrzyca i Siedliska.
Zawodnicy mieli jak najszybciej obrać 2 kg pomidorów bez użycia narzędzi (za pomocą dłoni).

Dożynki zakończyły się dyskoteką pod gołym niebem.

W trakcie uroczystości wszyscy uczestnicy mogli skosztować darmowej grochówki wojskowej, dla najmłodszych przygotowany był darmowy mini park rozrywki. Tegoroczną uroczystość dożynkową uświetniły przygotowane stoiska przez 23 Batalion Lekkiej Piechoty w Białej Podlaskiej, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego- placówka terenowa z Łukowa, Centrum Usług Społecznych w Wojcieszkowie, Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Wojcieszków,  Stoisko Helixfarm zajmujące się produkcją ślimaka w Wojcieszkowie, Spółdzielnia Socjalna ,,Wojcieszkowianka”, KGW, Rady Sołeckie  oraz OSP, które oferowały specjały kuchni regionalnej.

Dziękujemy wszystkim przybyłym gościom, mieszkańcom Naszej Gminy, że zaszczycili Nas swoją obecnością. Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie dożynek z pracownikami Urzędu Gminy Wojcieszków na czele, którzy przygotowali dekorację sceny dożynkowej. Dziękujemy Strażakom, pracownikom Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej, Stowarzyszeniu Rozwoju Gminy Wojcieszków, Kołom Gospodyń Wiejskich i Sołectwom.

 

 

 

logo

Gmina Wojcieszków

Oficjalny gminny serwis internetowy Gminy Wojcieszków

Kontakt

Adres: ul. Kościelna 46 , Wojcieszków
Telefon: (0-25) 755 41 01 Telefon:(0-25) 7554101 E-mail: urzad_gminy@wojcieszkow.pl
NIP: 8252080020
REGON: 711582530

Godziny pracy

Poniedziałek 7.30 - 15.30
Wtorek 7.30 - 15.30
Środa 7.30 - 16.00
Czwartek 7.30 - 15.30
Piątek 7.30 - 15.00