Dożynki 2022
4 września o godzinie 12:00 uroczystą Mszą Świętą rozpoczęliśmy święto rolników w Gminie Wojcieszków. Przedstawiciele wszystkich sołectw Gminy Wojcieszków przynieśli piękne chleby dożynkowe wypieczone z mąki z tegorocznych zbóż. W podzięce za obfitość plonów mieszkańcy Bystrzycy przygotowali wieniec dożynkowy, który następnie reprezentował parafię i gminę na dożynkach diecezjalnych w Woli Gułowskiej i na dożynkach wojewódzkich w Radawcu. Starostami tegorocznych dożynek byli pani Monika Bojar i pan Łukasz Rybak.
Pani Monika Bojar prowadzi gospodarstwo o powierzchni 14 ha, specjalizujące się w uprawie zbóż oraz ziemniaków.
Pan Łukasz Rybak prowadzi pokoleniowe gospodarstwo rolne o powierzchni 65 ha, specjalizujące się w produkcji roślinnej oraz hodowli bydła mlecznego.
Po nabożeństwie w kierunku placu targowego wyruszyła uroczysta procesja. Po dotarciu na miejsce przystąpiono do dalszej części uroczystości. Pani Wójt Agnieszka Cieślak powitała przybyłych gości, radnych Gminy Wojcieszków, sołtysów, pracowników Urzędu Gminy i jednostek organizacyjnych, strażaków, koła gospodyń wiejskich, rolników i wszystkich mieszkańców.
Następnie odbyło się uroczyste przekazanie na ręce Pani Wójt chleba dożynkowego wypieczonego z tegorocznych plonów. Chleb podzielono i poczęstowano przybyłych gości dożynkowych.
Dożynki to święto rolników i uhonorowanie ich całorocznego trudu. Na tą okoliczność Pani Wójt wręczyła rolnikom podziękowania za ich pełną wyrzeczeń pracę.
W tym roku nagrodzeni zostali rolnicy z miejscowości:
Burzec
Alicja i Antoni Kopyść,
Ciężkie
Ewelina i Mateusz Borkowscy, Katarzyna i Tomasz Dmowscy, Anna i Janusz Madejscy, Aneta i Robert Szydlarscy,
Glinne
Elżbieta i Józef Szymanek,
Helenów
Katarzyna i Robert Miedzińscy,
Hermanów
Małgorzata i Andrzej Kazimierczak, Jadwiga i Roman Popławscy, Agnieszka i Jarosław Wojtaszak,
Kolonia Bystrzycka
Agnieszka i Stanisław Czapscy, Zbigniew Górski, Marta i Łukasz Górscy, którzy prowadzą gospodarstwo rodzinne, Hanna i Władysław Rzewuscy, Izabela i Ryszard Rzewuscy, Lucyna i Adam Rzewuscy,
Otylin
Karol Dmowski i Piotr Dmowski, którzy prowadzą gospodarstwo rodzinne, Zofia i Karol Jastrzębscy,
Oszczepalin Pierwszy
Joanna i Janusz Matyka, Małgorzata i Jarosław Filip,
Siedliska
Agnieszka i Andrzej Barszcz, Danuta i Bogdan Mioduchowscy, Ewa i Tomasz Mućka, Renata i Andrzej Rybak,
Świderki
Janusz Ksok, Iwona i Marcin Madejscy,
Wojcieszków
Grażyna i Krzysztof Brzozowscy, Aneta i Tomasz Łęciccy, Aneta i Andrzej Łęciccy, Anna i Paweł Smarżowie,
Wola Burzecka
Agnieszka i Jarosław Jarzębscy, Aneta i Łukasz Józwikowie, Magdalena i Zbigniew Jurkowscy, Przemysław Machnio i Marcin Machnio, którzy prowadzą gospodarstwo rodzinne, Justyna i Paweł Okrutnikowie,
Wola Bystrzycka
Elżbieta i Marcin Balakowie, Elżbieta i Witold Burdachowie, Anna i Adam Jeżowie,
Wólka Domaszewska
Regina i Sławomir Szczuchniakowie,
Zofibór
Dorota i Bogdan Jakóbiakowie.
Kolejnym punktem uroczystości było wystąpienie Dyrektor Centrum Usług Społecznych w Wojcieszkowie Pani Justyny Banasiewicz, która opowiedziała publiczności o Programie CUS. Przedstawione zostały wszystkie usługi społeczne realizowane w ramach programu na terenie Naszej Gminy. Na scenie wystąpili członkowie Klubów Seniora, którzy zaprezentowali swoje umiejętności wokalne i taneczne. Pracownicy Centrum Usług Społecznych przeprowadzili konkurs wiedzy o CUS i jego usługach.
Następnym punktem programu był koncert zespołów ludowych. Na scenie wystąpili:
- Pan Andrzej Wojtuś – wielokrotny laureat Ogólnopolskich Konkursów gry na harmonice ustnej.
- Zespół „Kobierzec” działający przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Kobiałkach Starych.
- Zespół ludowy ze Stanina „Czerwona Jarzębina”.
- Zespół ludowy z Adamowa „ Modry len”.
- Zespół ludowy ze Żdżar- „Jagódki”.
- Zespół ludowy z Gręzówki- „ Kumpele”.
- Zespół ludowy ze Świderek- „Świderzanki”
- Zespół „Promyki” działający przy Szkole Podstawowej w Wólce Domaszewskiej.
- Kapela Ludowa Biesiada z Wojcieszkowa.
Przed publicznością wystąpił pan Szymon Kusarek aktor estradowy z repertuarem pod tytułem „Śmietanka polskiej piosenki na wesoło” czyli znane i lubiane polskie przeboje podane z humorem i szczyptą dowcipu”.
Po części artystycznej przyszedł czas na rywalizację poszczególnych sołectw. Organizatorzy przygotowali dwie konkurencje szatkowanie kapusty i obieranie pomidorów.
Szatkowanie kapusty
W rywalizacji wystąpiły Sołectwa: Świderki ,Wola Bystrzycka i Wojcieszków.
Dwuosobowe zespoły otrzymały szatkownicę, miskę i 5 kg kapusty.
Obieranie pomidorów
W rywalizacji wystąpiły Sołectwa: Kolonia Bystrzycka, Bystrzyca i Siedliska.
Zawodnicy mieli jak najszybciej obrać 2 kg pomidorów bez użycia narzędzi (za pomocą dłoni).
Dożynki zakończyły się dyskoteką pod gołym niebem.
W trakcie uroczystości wszyscy uczestnicy mogli skosztować darmowej grochówki wojskowej, dla najmłodszych przygotowany był darmowy mini park rozrywki. Tegoroczną uroczystość dożynkową uświetniły przygotowane stoiska przez 23 Batalion Lekkiej Piechoty w Białej Podlaskiej, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego- placówka terenowa z Łukowa, Centrum Usług Społecznych w Wojcieszkowie, Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Wojcieszków, Stoisko Helixfarm zajmujące się produkcją ślimaka w Wojcieszkowie, Spółdzielnia Socjalna ,,Wojcieszkowianka”, KGW, Rady Sołeckie oraz OSP, które oferowały specjały kuchni regionalnej.
Dziękujemy wszystkim przybyłym gościom, mieszkańcom Naszej Gminy, że zaszczycili Nas swoją obecnością. Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie dożynek z pracownikami Urzędu Gminy Wojcieszków na czele, którzy przygotowali dekorację sceny dożynkowej. Dziękujemy Strażakom, pracownikom Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej, Stowarzyszeniu Rozwoju Gminy Wojcieszków, Kołom Gospodyń Wiejskich i Sołectwom.