Aktywność biblioteki w okresie pandemii

30 kwietnia 2020

Decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Gminna Biblioteka Publiczna w Wojcieszkowie oraz Filie Biblioteczne: w Burcu i Wólce Domaszewskiej zostały dla czytelników i użytkowników zamknięte.

Pracownicy jednak nie siedzą z założonymi rękami, przeprowadzili w GBP w Wojcieszkowie i Filii Bibliotecznej w Burcu skontrum materiałów bibliotecznych, które polega na porównaniu zapisów inwentarzowych ze stanem faktycznym, stwierdzeniem i wyjaśnieniem różnic między zapisami ewidencyjnymi, a stanem faktycznym zbiorów oraz ustaleniem ewentualnych braków.

Bibliotekarze również napisali i złożyli dwa wnioski o dofinansowanie; w obecnej chwili oczekują na rozstrzygnięcie konkursów:

  • „Mamuśki Kreatywne i Aktywne” do Fundacji BGK im. J. K. Steczkowskiego w ramach programu grantowego „Skrzydła Dla Mamy”,
  • „Eko – Logiczna ścieżka edukacyjna” do Fundacji Orlen z programu „Moje miejsce na Ziemi” dla społeczności lokalnych.

Ponadto realizują projekt „Równać szanse” pt. „Historyczna planszówka, Twoja łamigłówka”, który w obecnym czasie może odbywać się tylko online. Młodzież we własnym zaciszu domowym miała za zadanie zaprojektować gry planszowe. I chociaż każdy z nich miał inną wizję, wszystkie projekty będą wkrótce połączone, by ostatecznie stworzyć jedną historyczną grę planszową. Wcześniej uczestnicy projektu spotkali się z Panią Sylwią Romańską-Węzik – Prezes Lokalnej Grupy Działania „Razem ku lepszej przyszłości”, która podzieliła się z młodzieżą doświadczeniami związanymi z tworzeniem gry planszowej, przekazała wiele cennych wskazówek oraz ciekawych rozwiązań.
Młodzież spotkała się także z Panią Jadwigą Jóźwik – lokalną regionalistką, która przybliżyła im wiele historycznych faktów, zapomnianych miejsc oraz zasłużonych osób, o których warto wspomnieć przy tworzeniu historycznej gry planszowej.

Pracownicy zorganizowali także konkurs fotograficzny pt. „Sleeveface – ubieramy się w książkę”, w którym mogą brać udział wszyscy czytelnicy biblioteki (dzieci, młodzież, dorośli). Gotowe sleeveface należy przesłać na adres: gbpwojcieszkow@o2.pl do 12 maja 2020 r.

Dodatkowo zapraszają do przesyłania zdjęć (zrobionych do roku 2000) związanych z naszą gminą, z których wykonana zostanie prezentacja multimedialna „Ocalić od zapomnienia – Gmina Wojcieszków w starej fotografii”.

Biblioteki i inne instytucje kultury decyzją rządu mogą już w maju otwierać się na czytelników i odwiedzających; wszystkie będą otwierane stopniowo i w różnym czasie. Ostateczną decyzję o konkretnym terminie oraz procedurach związanych z zapewnieniem ochrony zdrowia pracowników i czytelników decydować będzie organ prowadzący daną placówkę po konsultacji z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną. W związku z powyższym, niebawem drzwi dla naszych czytelników będą otwarte.

Fot. GBP w Wojcieszkowie

logo

Gmina Wojcieszków

Oficjalny gminny serwis internetowy Gminy Wojcieszków

Kontakt

Adres: ul. Kościelna 46 , Wojcieszków
Telefon: (0-25) 755 41 01 Telefon:(0-25) 7554101 E-mail: urzad_gminy@wojcieszkow.pl
NIP: 8252080020
REGON: 711582530

Godziny pracy

Poniedziałek 7.30 - 15.30
Wtorek 7.30 - 15.30
Środa 7.30 - 16.00
Czwartek 7.30 - 15.30
Piątek 7.30 - 15.00