Wizyta studyjna w Józefowie na Roztoczu

15 lutego 2020

W dniu 7 lutego 2020 r. obyła się wizyta studyjna w Józefowie (pow. biłgorajski), w którym oprócz tradycyjnych jednostek OSP i kół gospodyń wiejskich, działa aż kilkanaście stowarzyszeń, przyczyniających się do rozwoju miejscowości, promujących miejscowość oraz wspierające osoby zagrożone wykluczeniem społecznym. Szczególnie cenne są prężnie działające spółdzielnie socjalne, które łączą cechy przedsiębiorstwa i organizacji pozarządowej, realizują usługi dla mieszkańców gminy.

Uczestnicy spotkania: radni, sołtysi, pracownicy Urzędu Gminy, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Gminnej Biblioteki Publicznej a także przedstawiciele Kół Gospodyń Wiejskich i Wiejskiego Stowarzyszenia Oświatowo – Kulturalnego „Przymierze” mogli zapoznać się z dobrymi praktykami i podziwiać efekty działalności wielu, bo aż 9 spółdzielni socjalnych działających na terenie Józefowa.

Spotkaniu przewodniczył Burmistrz Józefowa – Roman Dziura, który był inicjatorem utworzenia spółdzielni socjalnych. Przedstawił historię spółdzielni, profil działalności oraz ich rolę w zarządzaniu gminą.

Burmistrz podkreślił jakie są korzyści zarówno dla osób pracujących w spółdzielniach, jak i dla samorządu, m.in.:

 • obniżenie kosztów funkcjonowania urzędu oraz podległych jednostek,
 • utworzenie nowych miejsc pracy,
 • stworzenie miejsc pracy dla osób defaworyzowanych na rynku pracy, często korzystających ze świadczeń ośrodka pomocy społecznej osób z niepełnosprawnością, uzależnionych,
 • obniżenie kosztów opłacanych składek zdrowotnych, które wcześniej ponoszone były przez państwo,
 • pozyskiwanie środków unijnych na projekty społeczne przez spółdzielnie i stowarzyszenia, które uczą również ludzi kompromisu, pracy w zespole, zarządzania, są miejscem spotkań młodzieży i osób starszych.

W Józefowie spółdzielnie socjalne zatrudniają ponad 100 osób, co daje samorządowcom tytuł lidera w ekonomii społecznej. Spółdzielnie realizują wiele zadań, w tym zadania publiczne. Dzięki niskim kosztom są one bardziej konkurencyjne od firm zewnętrznych, a przez to samorząd wydaje mniej środków budżetowych.

Wizyta studyjna w miejscowości Józefów utwierdziła nas w przekonaniu, że to słuszna droga i jeszcze bardziej zmotywowała do dalszej pracy.

Podczas spotkania uczestnicy wyjazdu zwiedzili:

 • Spółdzielnię Socjalną prowadzącą Dzienny Dom Seniorów,
 • Spółdzielnię Socjalną – Fundusz Aktywizacji Niepełnosprawnych prowadzącą Pierogarnię Józefowską oraz utrzymywanie porządku na terenie Gminy, usługi krawieckie, dorabianie kluczy,
 • Spółdzielnię Socjalną – Piccoland prowadzącą salę zabaw dla dzieci,
 • Spółdzielnię Socjalną – Centrum Turystyki „Roztocze” zajmująca się obsługą schronisk młodzieżowych znajdujących się na terenie gminy oraz usługami porządkowymi i remontowo-budowlanymi z użyciem specjalistycznych pojazdów i maszyn,
 • Gastronomiczną Spółdzielnię Socjalną „Roztoczanka”, która prowadzi bar oraz Klub Senior Plus,
  Spółdzielnię Socjalną „Rodzinny Dom”,
 • Spółdzielnię Socjalną Józefowskie Centrum Usług Oświatowych prowadzącą obsługę cateringową wszystkich szkół podstawowych, przedszkoli i żłobka.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

 

 

 

 

logo

Gmina Wojcieszków

Oficjalny gminny serwis internetowy Gminy Wojcieszków

Kontakt

Adres: ul. Kościelna 46 , Wojcieszków
Telefon: (0-25) 755 41 01 Telefon:(0-25) 7554101 E-mail: urzad_gminy@wojcieszkow.pl
NIP: 8252080020
REGON: 711582530

Godziny pracy

Poniedziałek 7.30 - 15.30
Wtorek 7.30 - 15.30
Środa 7.30 - 16.00
Czwartek 7.30 - 15.30
Piątek 7.30 - 15.00