Dożynki Gminno-Parafialne 2019

29 sierpnia 2019

Dnia 25 sierpnia 2019 r. odbyły się Dożynki Gminno-Parafialne 2019 w Wojcieszkowie. Niedzielne świętowanie rolnicy z gminy Wojcieszków rozpoczęli mszą świętą, którą w miejscowym kościele odprawił proboszcz ksiądz Sylwester Frąc. Potem korowód, prowadzony przez starostów dożynkowych – Annę i Pawła Smarżów, przeszedł do parku, gdzie odbył się dożynkowy festyn. W jego oficjalnej części wójt Agnieszka Cieślak dziękowała rolnikom za ich pracę, wręczając około 40 statuetek osobom, wytypowanym przez sołtysów, rady sołeckie i radnych. Do gratulacji i podziękowań dołączył m.in. Poseł Krzysztof Głuchowski, Poseł Sławomir Skwarek, Radny Sejmiku Województwa Lubelskiego Ryszard Szczygieł, Starosta Łukowski Dariusz Szustek oraz Henryk Tymosz Radny Rady Powiatu Łukowskiego.

Jak na prawdziwe dożynki przystało ważnym elementem święta był konkurs wieńców dożynkowych, w którym jury oceniło 11 kompozycji. Za najładniejszą uznało propozycję mieszkańców wsi Świderki, drugą nagrodę zdobył Marianów, a trzecią – Koło Gospodyń Wiejskich w Siedliskach. Konkursowe propozycje oceniały: prezes Towarzystwa Przyjaciół Wojcieszkowa Jadwiga Jóźwik, emerytowane nauczycielki – Jadwiga Piszcz i Halina Latoch oraz Renata Szydlarska z Zespołu Szkół w Wojcieszkowie.

Dużo śmiechu i emocji wzbudziły zawody międzysołeckie, rozgrywane w pięciu konkurencjach. Najlepsza w klepaniu kosy i młóceniu zboża cepem okazała się Wola Burzecka. Konkursy robienia powróseł i obierania ziemniaków wygrały Siedliska, a sprawne wyrabianie masła było domeną Zofiboru.

W części artystycznej prezentowali się lokalni artyści i goście spoza gminy. Publiczność oklaskiwała występy: „Świderzanek” ze Świderek, KGW z Siedlisk, „Biesiady”, prowadzonej przez radnego powiatowego Henryka Tymosza, a także „Mroczkowiaków” z Jeleńca w gminie Stanin, „Radości” z Radomyśli w gminie Wiśniew i rapera z Adamowa – Olsena.

Przez całe niedzielne popołudnie były czynne stoiska ze swojskim jadłem, które przygotowały koła gospodyń wiejskich z Wojcieszkowa i Burca, sołectwa i KGW z Wólki Domaszewskiej, Helenowa, Siedlisk i Oszczepalina Drugiego, a także sołectwa – Ciężkie, Ciężkie I, Hermanów i Kolonia Bystrzycka, Świderki, Zofibór, Wola Bystrzycka i Oszczepalin Pierwszy.

 

logo

Gmina Wojcieszków

Oficjalny gminny serwis internetowy Gminy Wojcieszków

Kontakt

Adres: ul. Kościelna 46 , Wojcieszków
Telefon: (0-25) 755 41 01 Telefon:(0-25) 7554101 E-mail: urzad_gminy@wojcieszkow.pl
NIP: 8252080020
REGON: 711582530

Godziny pracy

Poniedziałek 7.30 - 15.30
Wtorek 7.30 - 15.30
Środa 7.30 - 16.00
Czwartek 7.30 - 15.30
Piątek 7.30 - 15.00