Język:        
Samorząd Gminy
O nas
Historia
Przyroda
Koła Łowieckie
Sport i rekreacja
Towarzystwo Przyjaciół
Turystyka i zabytki
Obrona cywilna
Kontakt
GOPS
Informacje
Ogłoszenia
Ostrzeżenia meteo
Progr. usuwania azbestu
Obwieszczenia
Nocna opieka zdrowotna
Gospodarka odpadami
Aktualności
Harmonogram zbiórek
Informacje
Dokumenty
Poziomy recyklingu
Zbiorniki bezodpływowe
Pożytek publiczny
Konsultacje
Konkurs
Program Operacyjny Kapitał Ludzki
Informacje ogólne
Realizowane projekty
Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu w gminie Wojcieszków
O projekcie
Projekt Energetyczni kreatorzy zmian
Podsumowanie projektu
Termomodernizacja budynku Ośrodka Zdrowia
Dofinansowanie
Piknik rodzinny - 01.09.2013 r.
Dofinansowanie
Świetlica wiejska w Wojcieszkowie
Dofinansowanie
Świetlica wiejska w Burcu
Dofinansowanie
Plac zabaw w Wojcieszkowie
Dofinansowanie
Plac zabaw w Burcu
Dofinansowanie
Szlak rowerowy na terenie gminy Wojcieszków
Dofinansowanie
Mapa szlaku
Opis szlaku
Budowa kanalizacji sanitarnej na terenie gminy Wojcieszków
Dofinansowanie
Jarmark tradycji i kultury 29.06.2014 r.
Dofinansowanie
Świetlica wiejska w Woli Burzeckiej
Dofinansowanie
Plac zabaw w Woli Burzeckiej
Dofinansowanie
Budowa kanalizacji sanitarnej - Wola Burzecka
Dofinansowanie
Prawo
Dziennik Ustaw
Monitor Polski


  
Szlak rowerowy na terenie gminy Wojcieszków

Szlaki rowerowe w naszej gminie mają długość ok. 21 kilometrów. Stanowią one część sieci szlaków pn. Szlak Ziemi Łukowskiej, który liczy ponad 330 km na obszarze powiatu łukowskiego i ryckiego. Szlaki rowerowe zostały profesjonalnie oznakowane, spotkamy na nich wiele drogowskazów i map ułatwiających nawigację, jak równiez przygotowano dla turystów miejsca wypoczynku.
W naszej gminie na turystów czekają szlaki w trzech kolorach: czerwonym, niebieskim oraz żółtym. (Kolory szlaków nie oznaczają stopnia trudności).

Oznakowanie szlaków umożliwia korzystanie z nich w obydwu kierunkach.

 • szlak czerwony - jest to część głównego Szlaku Ziemi Łukowskiej, który na całej swojej długości liczy ok. 170 km. Na terenie gminy Wojcieszków szlak czerwony ma długość około 12 km, rozpoczyna się w miejscowości Wola Burzecka i biegnąc przez miejscowości Burzec, Siedliska, Sarnów, świderki, Wólkę Domaszewską kończy swój bieg na terenie gminy Wojcieszków w miejscowości Zofibór.
 • szlak niebieski - to lokalna pętla, doprowadzająca turystów do centrum naszej gminy (z Wojcieszkowem na czele), na terenie gminy Wojcieszków (ok. 9 km) rozpoczyna się w miejscowości Glinne, biegnie przez Wojcieszków do Burca i kieruje się w stronę miejscowości Zimna Woda i Szczałb na terenie gminy Krzywda.
 • szlak żółty - krótki (ok. 300m) szlak łączący centrum (rynek) Wojcieszkowa ze szlakiem niebieskim. W centrum Wojcieszkowa (przy bibliotece) znajduje się miejsce wypoczynku na szlaku.
Warto zobaczyć:

Wojcieszków:
 • Zespół Kościoła Parafialnego pod imieniem Najświętszego Serca Jezusa - kościół (neogotycki) murowany 1897-1899 r. o pięknym wnętrzu, z witrażami w oknach i ażurowymi schodami prowadzącymi na chór, plebania drewniana ok. 1897 r.
 • Zespół Pałacowo – Parkowy; park pałacowy - XVIII/XIX o powierzchni około 12 ha. Do parku od zachodu prowadzi aleja dojazdowa wysadzana lipami. Na terenie parku rosną drzewa w wieku 100-120 lat. Przez park przebiegają aleje spacerowe lipowe, aleja kasztanowcowa, aleja grabowa i grabowo-lipowa. W parku znajduje się tzw. „górka szwedzka” która wg legendy usypana została przez jeńców szwedzkich w XVII w.
 • Cmentarz parafialny w Wojcieszkowie (przełom XVIII/XIX w) na którym spoczywa trzecia żona Henryka Sienkiewicza Maria z Babskich, której zwłoki zostały sprowadzone zgodnie z jej życzeniem z Krakowa w 1925 r., pochowana w grobie rodzinnym Dmochowskich w którym spoczywa również Zdzisław Dmochowski powstaniec z 1863 r. Znajdują się tu również groby Kleeberczyków, pochowanych najpierw w miejscowości Burzec, ekshumowanych i przeniesionych na cmentarz w Wojcieszkowie, grób lotników poległych w katastrofie lotniczej w miejscowości Marianów w gminie Wojcieszków, groby partyzantów poległych w czasie II wojny światowej.
 • Izba Regionalna mieszcząca się w najstarszym budynku Wojcieszkowa pochodzącym z 1864 r, pierwszej siedzibie Urzędu Gminy Wojcieszków. Izba Regionalna prezentuje zbiory i eksponaty będące dla dorosłych wspomnieniem z dzieciństwa, a dla dzieci i młodzieży lekcją historii.
Burzec:
 • Ośmiorak i dwanaściorak - wzniesione pod koniec XIX wieku z cegły palonej na planie prostokąta.
 • Park krajobrazowy - XIX w., park posiada kształt nieregularnego czworoboku i zajmuje powierzchnię 4,73 ha. W parku mieści się szkoła podstawowa przebudowana w 1964 r. z dawnej willi Dmochowskich pochodzącej z XVIII w. W majątku mieszkali dziedzic Stefan Dmochowski ze swoją żoną Jadwigą Waydel Dmochowską - zasłużoną pisarką, tłumaczką, patriotką. Jadwiga Waydel Dmochowska tłumaczyła z czterech języków arcydzieła literatury zagranicznej. Do dworu rodziny Dmochowskich przyjeżdżał Henryk Sienkiewicz, tutaj w latach swojego dzieciństwa z kuzynami Dmochowskimi polował na kaczki nad pobliskimi stawami. Tutaj pisał. Mając w pamięci obraz Burzeckich stawów opisywał później w „Ogniem i Mieczem” przeprawę Podbipięty i Skrzetuskiego przez stawy z oblężonego Zbaraża. To w tym parku w Ogniem i Mieczem umieszcza dwór rodziny Skrzetuskich u których pomieszkiwał sławetny Zagłoba, którego imieniem po dziś dzień nazywa się największy staw rybny w Burcu. Rozdział 11 Ogniem i Mieczem Sienkiewicz rozpoczyna słowami: "We wsi Burzec, położonej w ziemi łukowskiej, na pograniczu województwa podlaskiego, a należącej podówczas do państwa Skrzetuskich, w sadzie między dworem a stawem siedział na ławie stary człowiek…" Od północy park otaczają stawy, od zachodu i południowego zachodu grunty orne, od wschodu graniczy z terenami zespołu folwarcznego.
 • Rozległe stawy rybne o nazwach: Zagłoba, Wołodyjowski, Kmicic, Staw "Biel", Staw "Laskoszczyzna".
 • Zabytkowa aleja lipowo – kasztanowa będąca pomnikiem przyrody, prowadząca do dawnego majątku Dmochowskich.
 • Pomnik żołnierzy 50 DP poległych w dniu 05.10.1939 r.
 • Krzyż Karawaka - duży drewniany krzyż z dwoma poziomymi ramionami na skrzyżowaniu w centrum wsi - pamiątka po jednej z epidemii.
Wólka Domaszewska:
 • Zabytkowa gorzelnia.
Zofibór:
 • Kościół drewniany - 1854 r. wzniesiony na planie prostokąta z węższym prezbiterium zakończonym trójbocznie, po bokach którego dwie zakrystie. Wnętrze trójnawowe.
 • Dzwonnica drewniana - około 1854 r. usytuowana obok kościoła wybudowana na planie kwadratu.
Wola Burzecka:
 • Dwa dobrze zachowane drewniane, kryte strzechą budynki mieszkalne z początku XX wieku.

© 2007 Wszelkie prawa zastrzeżone!